Zakoupil jsem v autobazaru auto (19.2.2015), když jsem poté zjistil, že má spousty skrytých závad, zašel jsem do originál servisu, kde mi závady potvrdili a vypsali. Doslovně mě upozornili, že auto je až nebezpečné životu používat (auto bouráno + neodborná oprava bouraných dílu auta – auto nemůže projít technickou, a opravy budou velice drahé).

V tu chvíli jsem se zděsil, jelikož ve smlouvě a ani při koupi auta mi nebylo řečeno, že auto je bouráno. Z doporučení servisu jsem šel reklamovat auto do autobazaru. Majitel autobazaru mi tvrdil, že vše jsou to korunové položky a že většina nejsou vůbec těžké závady a že mi v servisu lhali. Auto jsem si tedy vzal a odjel do druhého originál servisu, nechal jsem si udělat fotky a opět výpis vážných závad. Teď potřebuji poradit jak mám postupovat v reklamaci a jaké mám vlastně možnosti. Děkuji, Šimon

ODPOVĚĎ:
Z toho co jste uvedl plyne, že prodávajícím je přímo autobazar a nikoliv někdo třetí (autobazary čassto vystupují pouze jako zprostředkovatelé). Níže uvedené platí, jen pokud je prodávajícím autobazar a vy jako kupující nekupujete auto k podnikatelským účelům.
V tomto případě mělo auto vady již při převzetí (za vady nelze v případě koupě použité věci považovat obvyklé opotřebení způsobené užíváním). Z Vašeho dotazu však plyne, že auto mělo zásadní vady, nikoliv jen běžně opotřebení. Prodávající tedy nesplnil svou povinnost dodat věc bez vad. Jedná se o tzv. rozpor s kupní smlouvou, jelikož se vady vyskytly v době 6-ti měsíců od převzetí auta.
Prodavaná věc musí mít vlastnosti, které se hodí k účelu, který pro její použití prodávající uvádí nebo ke kterému se věc tohoto druhu obvykle používá.
Má-li prodávaná věc větší počet vad (za větší počet se považují nejméně 3 vady), může kupující od smlouvy odstoupit.
Obraťte se na prodávajícího a uplatněte vady. Pokud Vám prodávající ve lhůtě 30 dnů nevyhoví, obraťte se na advokáta.