Manžel má firmu, chtěla bych u něj pracovat, ale zákoník práce to prý neumožňuje, je to pravda? Denisa

ODPOVĚĎ:
Zákoník práce zákazuje vzniku pracovního poměru mezi manžely. Tato podmínka platí pouze mezi zaměstnavateli - fyzickými osobami, nevztahuje se na právnické osoby.

V případě, že dojde k uzavření manželství v průběhu trvání pracovního poměru, neznamená to, že musí dojít k ukončení pracovního poměru mezi manžely.

Zákoník práce stanoví striktně výpovědní důvody a mezi těmito výpovědními důvody není uzavření manželství.

Tento zákaz se nevztahuje na společnosti s ručením omezeným nebo obecně na právnické osoby. Pokud tedy jednatel nebo společník společnosti s ručením omezeným uzavře pracovní poměr se svoji manželkou, nemá to vliv na vznik pracovního poměru.