Patřím k věkové skupině 50+ a již nezvládám stále se zvyšující nároky zaměstnavatele. Tím myslím učení se novým technologiím, obsluze nových, digitalizovaných zařízení, počítačových programů a další technické záležitosti. Je pro mně stále obtížnější se adaptovat na nové, odlišné způsoby práce.

Pokud rozvážu pracovní poměr dohodou, ve které budou vyjmenovány výše uvedené důvody, tak je ÚP přijme jako vážné osobní důvody či důvody hodné zvláštního zřetele? Nebo to nejsou tzv. vážné důvody a ÚP mně sníží podporu? Nechápu, co patří mezi ony důvody hodné zvláštního zřetele. Podle mne je to čistě na subjektivním posouzení pracovníka ÚP. Děkuji, Naděžda

ODPOVĚĎ:
Podle § 50 odst. 3 zákona č. 435/2004 Sb. , zákona o zaměstnanosti (dále jen „ZoZ“) platí:
„Procentní sazba podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. V případě, že uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Ukončil-li uchazeč o zaměstnání sám nebo dohodou ve stejný den více zaměstnání, z nichž alespoň jedno bylo ukončeno z vážných důvodů, náleží mu podpora v nezaměstnanosti ve výši procentní sazby podpory v nezaměstnanosti podle věty první. Vykonával-li uchazeč o zaměstnání jako poslední před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání samostatnou výdělečnou činnost, ustanovení věty druhé se nepoužije. Procentní sazba podpory při rekvalifikaci činí 60 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. “
Podle § 5 písm. c) ZoZ platí, že pro účely zákona o zaměstnanosti se rozumí:
„vážnými důvody důvody spočívající v
1. nezbytné osobní péči o dítě ve věku do 4 let,
2. nezbytné osobní péči o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost) 3a), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,
3. docházce dítěte do předškolního zařízení a povinné školní docházce dítěte,
4. místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera,
5. okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnancem podle § 56 zákoníku práce,
6. zdravotních důvodech, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s Úřadem práce - krajskou pobočkou Úřadu práce a pobočkou Úřadu práce pro hlavní město Prahu (dále jen „krajská pobočka Úřadu práce“) při zprostředkování zaměstnání, nebo
7. jiných vážných osobních důvodech, například etických, mravních či náboženských, nebo důvodech hodných zvláštního zřetele. “
U Vás by mohl připadat v úvahu z Vámi uvedených důvodů pouze bod 7 výše uvedeného ustanovení. V každém případě by záleželo na konkrétních okolnostech, tj. na vašich konkrétních důvodech, která by dle mého názoru bylo nutné velmi podrobně popsat. Úřady práce mají v daném směru určitou metodiku, jak postupovat, není tedy možné říci, že bude záležet jen na osobě, která bude vaši záležitost vyřizovat. Samozřejmě ale výklad zákona určitý prostor pro vlastní uvážení konkrétního případu dává. Osobně se domnívám, že Vámi uváděné důvody by nemusely býti brány jako vážné osobní důvody, ale neznám je do podrobností. Doporučila bych Vám se obrátit na místně příslušný úřad práce a tam se informovat.