Kdy lze uplatnit §52, odst. „e“ Zákoníku práce: Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů: „pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost.

A kdy §41 Převedení na jinou práci: (1) Zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou práci, a) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci. Děkuji, Teodor

ODPOVĚĎ:
Jsou-li splněny výše uvedené podmínky u zaměstnance (tj. dlouhodobá nezpůsobilost konat dosavadní práci stanovená poskytovatelem pracovnělékařských služeb), má zaměstnavatel na vybranou. Buď může zaměstnance převést na jinou práci, pokud takovou práci má a zaměstnance tam převést chce, nebo může takovému zaměstnanci dát rovnou výpověď. Po výpovědní dobu však takový zaměstnanec nemůže konat práci, pro kterou je dlouhodobě nezpůsobilý.