Od 1.12.2012 prodloužena pracovní smlouva na dobu určitou a to na 6 měsíců, se zkušební dobou 3 měsíce. Zaměstnankyně je v pracovní neschopnosti, je možné ji ve zkušební době propustit, když je těhotná. Děkuji, Karolína

ODPOVĚĎ:
Pokud byla prodloužena pracovní smlouva na dobu určitou, která skončila k 30. 11. 2012, nelze v ní platně sjednat zkušební dobu. Jelikož zkušební doba souvisí se vznikem pracovního poměru nikoliv jeho změnou (prodloužení je pouze změna). Pokud tento předpoklad nevyhovuje skutečné situaci, je třeba dotaz doplnit.

Těhotenství není důvod k rozvázání pracovního poměru. Neuvádíte, zda zaměstnankyně ještě vykonává pracovní činnost nebo již čerpá mateřskou dovolenou, proto není možné stanovit, jak z hlediska správného postupu zaměstnavatele je možné postupovat.