Ráda bych věděla zda je výstupní prohlídka při ukončení pracovního paragrafu povinná? Kolik stojí a zda jí hradí zaměstnavatel (jestli záleží na tom jak byl pracovní poměr ukončen – zda zaměstnancem nebo zaměstnavatelem, zda výpovědí nebo dohodou? Děkuji, Radka

ODPOVĚĎ:
Výstupní prohlídka - provádí se vždy:
-    Před skončením pracovněprávního vztahu (pozor na okamžitá ukončení pracovního poměru)
-    Před převedením na jinou práci (pokud jde o jiný druh práce)
-    před zařazením na práci se sníženou náročností ve smyslu snížení míry rizika nebo příznivějších pracovních podmínek, než ke kterým byla posouzena zdravotní způsobilost zaměstnance
-    Neexistuje bohužel nástroj, jak zaměstnance k této prohlídce donutit (doporučuje alespoň nařídit písemně do rozvázání pracovního poměru).

Cena za výstupní prohlídku zaměstnance se obvykle pohybuje mezi 400-500 Kč. Veškeré zdravotní prohlídky – vstupní (pokud jde již o zaměstnance, uchazeč hradí sám), průběžné i mimořádné hradí zaměstnavatel, proto by měl hradit i výstupní prohlídky.

Jak již bylo výše uvedeno, nezáleží na tom, jak byl pracovní poměr ukončen.