Dne 29.11.2011 jsem nastoupila na nemocenskou. V době mé nemocenské mi bylo zrušeno místo k 31.12.2011. Jaký by měl následovat postup v mém případě, když se vrátím z nemocenské dejme tomu 1.6.2012 a mé místo již neexistuje?

Jak to bude z výpovědí (odstupným) a následně překážkou v práci (pokud budu trvat na 2 měsíční výpovědní lhůtě), je mi zaměstnavatel povinen dát písemně, že nemusím chodit do práce a bude mě platit jako překážku v práci 100% mé mzdy nebo musím přijmout i jinou práci, než tu co mám ve smlouvě nebo práci, co mám ve smlouvě ale jen jako zástup (třeba za dovolenou). Zaměstnavatel by mi měl vyplatit průměrný plat za překážku v práci a poté dát odstupné? Děkuji, Saša

ODPOVĚĎ:
Po ukončení Vaší pracovní neschopnosti pravděpodobně dojde k ukončení pracovního poměru dohodou nebo výpovědí. Dohodou může být pracovní poměr ukončen k jakémukoliv datu. S ukončením pracovního poměru dohodou ale musíte souhlasit.
Jestliže bude pracovní poměr ukončen výpovědí, poběží klasická dvouměsíční výpovědní doba. V případě, že vaše pracovní místo bylo zrušeno, se jedná o překážku v práci na straně zaměstnavatele a Vám během výpovědní doby přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Dále platí, že ani během výpovědní doby nejste povinna pro zaměstnavatele vykonávat jinou práci než tu, kterou máte uvedenou v pracovní smlouvě.
Po ukončení pracovního poměru budete mít nárok na odstupné, jehož výše podle nové úpravy zákoníku práce platné od ledna 2012 záleží na délce Vašeho pracovního poměru. Pokud jste u zaměstnavatele pracovala jeden rok, máte nárok na jeden měsíční plat, pokud dva roky, pak Vám patří dva platy, až v případě delšího pracovního poměru máte nárok na odstupné ve výši tří měsíčních platů.