Mám hyperaktivní dítě, má 9 let, v družině jej nezvládají, mohu požádat zaměstnavatele o zkrácení pracovní doby a být s ním? Saskie

ODPOVĚĎ:
Zkrácení pracovní doby je možné jen dohodou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.

Platí ovšem, že požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě soustavně pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou osobu, o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu pracovní doby, je zaměstnavatel této žádosti povinen vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.

V ostatních případech zaměstnavatel nemá povinnost žádosti zaměstnance o zkrácení nebo úpravy pracovní doby vyhovět.