Jsem lékař zaměstnanec. Mám klasickou smlouvu na dobu neurčitou s pracovní dobou 8 hodin po–pá. K tomu však v mimopracovní době a někdy i o víkendu jsem na telefonu. V případě zavolání zaměstnavatele musím být do 30 minut na pracovišti. Zasahuje mi to do volného času. Jsem povinen telefon zvednout a dostavit se do zaměstnání?

ODPOVĚĎ:
Popis situace zjevně odpovídá právnímu institutu tzv. pracovní pohotovosti, což je doba, v níž je zaměstnanec připraven k případnému výkonu
práce podle pracovní smlouvy, která musí být v případě naléhavé potřeby vykonána nad rámec jeho rozvrhu pracovních směn. Pracovní pohotovost
může být jen na jiném místě dohodnutém se zaměstnancem, odlišném od pracovišť zaměstnavatele.
Nejčastějším místem výkonu pracovní pohotovosti bývá bydliště zaměstnance. Pracovní pohotovost je časový úsek, kde zaměstnanec
na základě dohody se zaměstnavatelem čeká v době mimo rozvrh směn, tj. v době svého odpočinku, na pokyn k práci.
Účelem pracovní pohotovosti je, aby zaměstnavatel mohl zajistit předem nepředvídané činnosti, které musí být v případě naléhavé potřeby vykonány nad rámec rozvrhu směn.
Pracovní pohotovost může zaměstnavatel na zaměstnanci požadovat, jen jestliže se o tom se zaměstnancem dohodne. Tato dohoda nemusí být písemná,
lze uzavřít i ústní dohodu či uzavřít tuto dohodu mlčky (konkludentně) tak, že zaměstnanec výkon pracovní pohotovosti bez dalšího akceptuje.
Pracovní pohotovost, při které k výkonu práce nedojde, se do pracovní doby nezapočítává. Za dobu pracovní pohotovosti, při které zaměstnanec není povolán do práce, náleží zaměstnanci odměna za pracovní pohotovost, jež je stanovena nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku.
Pokud v době pracovní pohotovosti dojde k výkonu práce, jde vždy o práci přesčas (tj. výkon práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu) a pohotovost se tím přerušuje. Za dobu práce v době pohotovosti zaměstnanci přísluší mzda a příplatek za práci přesčas nebo náhradní
volno místo tohoto příplatku. Kromě toho může zaměstnanci vzniknout právo i na jiné mzdové příplatky (např. za práci v noci, v sobotu a v neděli).