Již několik let pracuji v obchodě. Před třemi lety jsem byl donucen podepsat žádost o snížení hodinového úvazku z osmi hodin na šest hodin. I přesto jsem měl naplánován rozpis směn na úvazek převyšující šest hodin s odůvodněním zaměstnavatele, že tímto si mohu přivydělávat. Jedná se o práci přesčas? Děkuji, Gustav

ODPOVĚĎ:
Pokud máte sjednánou kratší pracovní dobu, tak vše, co je konáno nad rámec této pracovní doby je práce přesčas. Pokud Vám takovou práci zaměstnavatel nařídí je třeba, aby se držel zákonných limitů např. že nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Pokud se ovšem se zaměstnavatelem nedohodnote jinak.