Původní pracovní smlouvu jsme měli na 40 hodin týdně a vedoucí nám ji změnil na 32,5 hodin týdně, tj. na 6,5 hodin denně. Důvodem je úbytek zakázek na výrobu. Takto hodiny oficiálně píšeme do pracovního výkazu, ale jinak pracujeme na příkaz vedoucího osmihodinové směny od pondělí do čtvrtku a v pátek jsme doma na neplaceném volnu.

Zajímá mě, jestli máme nárok na náhradu mzdy za páteční neplacené volno nebo nám nenáleží nic? Děkuji, Hana

ODPOVĚĎ:
Takový způsob nastavení pracovní doby je v rozporu se Zákoníkem práce.
Měli byste mít pátky proplacené náhradou mzdy a nebo 4 dny v týdnu hodiny odpracované nad rámec pracovní smlouvy proplacené jako přesčas. Obojí varianta by pro Vás byla ekonomicky výhodnější než tato, kterou zaměstnavatel zavedl.
Pokud se chcete bránit, doporučuji podat stížnost na Inspekci práce při místně příslušném Úřadu práce.