Příbuzný, který je Slovák a trvale žije ve Slovenské republice, je zaměstnán u české firmy. Místo jeho výkonu práce v pracovní smlouvě je sídlo firmy v ČR. Od počátku roku 2016 mu je však trvale přidělována práce na Slovensku (řidič), tj. v místě jeho bydliště, hranice do ČR přejíždí velmi výjimečně.

Firma mu proplácí denní paušál pro tuzemské stravné ve výši 70, -Kč (za odpracovanou směnu 5 - 12 hodin), s tím, že na zahraniční stravné nemá nárok - dle ZP, § 163, odst. 6. Je postup české firmy správný? Příbuzný se zcela nevyzná v českém zákoníku práce. Děkuji, Daniela

ODPOVĚĎ:
Dle § 163 odst. 6 zákona č. 262/2006 Sb. , zákoník práce, v platném znění platí následující: „Je-li zaměstnanec vyslán na pracovní cestu do místa svého bydliště, které je odlišné od jeho místa výkonu práce nebo pravidelného pracoviště, náleží mu stravné pouze za cestu do místa jeho bydliště a zpět a za dobu výkonu práce v tomto místě. “
Dále pak ale v ustanovení § 170 odst. 7 ZP je uvedeno následující: „Je-li zaměstnanec vyslán na zahraniční pracovní cestu do svého bydliště, přísluší mu stravné a zahraniční stravné pouze za cestu do bydliště a zpět, za cesty k výkonu práce a zpět a za dobu výkonu práce v tomto místě. “
Z výše uvedeného vyplývá, že na zahraniční stravné má zaměstnanec, který je vyslán na pracovní cestu do místa svého bydliště nárok pouze po dobu cesty do bydliště a zpět, cesty k výkonu práce a zpět a za dobu výkonu práce v tomto místě, jinak má nárok pouze na stravné.