Firma při nedostatku zakázek nařizuje zaměstnancům, aby zůstali vždy nějaký počet dnů doma. Ty dny pak zaměstnanci odpracovávají jindy (až je "dostatek práce"), tzv. je "dluží" firmě. 1 zaměstnanec pak dluží 10-20 dní ročně. Trvá to již 3. rokem. Zaměstancům neumožněno pobírat 60% mzdu. Je to legální postup? Karolína

ODPOVĚĎ:
Tento postup by byl v souladu se zákonem pouze v případě, že by se na zaměstnance vztahovalo tzv. konto pracovní doby dle § 86 zákona č. 262/2006 Sb. , zákoník práce, v platném znění. Zavedení konta pracovní doby by muselo být uvedeno buď v kolektivní smlouvě, nebo ve vnitřním předpise zaměstnavatele.
Pokud konto pracovní doby zavedeno není, pak takový přístup je v rozporu se zákonem. V případě nedostatku práce, je nutno konstatovat překážky v práci na straně zaměstnavatele a zaměstnanci mají právo na pobírání 60% průměrného výdělku dle § 209 zákona č. 262/2006 Sb. , zákoník práce, v platném znění.