Jakým způsobem se počítá průměrná hodinová náhrada mzdy na dovolenou? Vybírám si ji po mateřské, aby se mi nekrátila. Do 3/15 jsem byla v pracovním poměru, od 1.4. na rizikovém těhotenství, od 18.9.15 na mateřské, od 2.4.16 na rodičovské dovolené. Počítá se z hrubé mzdy (co mám na platovém výměru), nebo z čisté, kterou jsem dostala na účet? Za jaké kalendářní čtvrtletí v mém případě? Děkuji, Kateřina

ODPOVĚĎ:
V obecné rovině dle § 222/1 zákoníku práce platí, že zaměstnanci přísluší za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.
Co se týče výpočtu výše průměrného výdělku, platí tato základní pravidla:
- průměrným výdělkem zaměstnance se rozumí průměrný hrubý výdělek (§ 352 zákoníku práce) ;
- průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období (§ 353/1 zákoníku práce) ;
- rozhodným obdobím je předchozí kalendářní čtvrtletí (§ 354/1 zákoníku práce) ;
- průměrný výdělek se zjišťuje k prvnímu dni kalendářního měsíce následujícího po rozhodném období, tedy vždy k 1. 1. , 1. 4. , 1. 7. a 1. 10. (§ 354/2 zákoníku práce) ;
- průměrný výdělek se zjišťuje jako průměrný hodinový výdělek (§ 356/1 zákoníku práce).
Vzhledem k tomu, že v současné době čerpáte rodičovskou dovolenou (tzn. že pro svého zaměstnavatele nepracujete, resp. jste v rozhodném období nepracovala), nejsou shora uvedená ustanovení zákoníku práce přímo použitelná. Ve Vašem případě je proto nutné vypočítat nikoli průměrný, nýbrž pravděpodobný výdělek dle § 355 zákoníku práce. Dle tohoto ustanovení platí, že:
- jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů (což ve Vašem případě předpokládám), použije se pravděpodobný výdělek;
- pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.
Jak vyplývá z druhé odrážky (výše), nezakotvuje zákoník práce jediný povinný způsob výpočtu výše pravděpodobného výdělku, nýbrž nastiňuje hned 2 možné způsoby, jak pravděpodobný výdělek vypočítat:
a/ z hrubé mzdy nebo platu, kterého zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období a to podle skutečného dosaženého platu nebo mzdy (tento výpočtový mechanismus se použije především tehdy, pokud se počet odpracovaných dnů blíží hranici 21 dnů v rozhodném období, což však není Váš případ) ;
b/ z hrubé mzdy nebo platu, kterého by zaměstnanec zřejmě dosáhl (např. podle mzdového nebo platového výměru), nebo s přihlédnutím k průměrnému výdělku zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty (tento výpočtový mechanismus je vhodné aplikovat v případě zaměstnanců, kteří v rozhodném období pro zaměstnavatele vůbec nepracovali, což je Váš případ).
Pokud se budete do zaměstnání vracet po delší době, je vhodnější, aby byl předpokládaný výdělek vypočítán s přihlédnutím k průměrnému výdělku zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty, a to v době, kdy se do práce vrátíte (neboť Váš mzdový výměr může oproti Vašim kolegům za uplynulou dobu zastarat a nesloužil by tudíž jako vhodný podklad pro výpočet). Volba výpočtového mechanismu je nicméně ponechána na rozhodnutí zaměstnavatele.
_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 262/2006 Sb. , zákoník práce
Aktuální znění těchto právních předpisů naleznete zde:
https://portal.gov.cz/app/zakony/