Můj syn pracuje ve firmě na prodejně, kde byla provedena roční inventura s poměrně vysokým mankem. Firma dala všem zaměstnancům tuto částku k úhradě tím, že jim na půl roku sebrala celé osobní hodnocení. Tato siatuace nastala již několikrát. Má podepsanou hmotnou zodpovědnost.

Má na toto firma právo, pokud z její strany není prodejna jakýmkoliv způsobem zabezpečena a zabezpečení neustále odmítá? 3 - 7 zaměstnanců na tak velké prodejně rozhodně nemohou uhlídat zboží, zabezpečit pokladnu, obsluhovat zákazníky na prodejně, starat se o prostory mimo prodejnu. Má syn nějakou možnost obrany? Děkuji, Valérie

ODPOVĚĎ:
Váš syn by se zprostil odpovědnosti, pokud by se mu podařilo prokázat, že zaměstnavatel zanedbal svou povinnost. Musel by prokázat, že zaměstnavatel sám nevyvinul potřebnou péči o zabezpečení zboží. Dokáže to ale jedině před soudem – musel by podat žalobu na určení neplatnosti odpovědnosti za škodu a prokázat svá tvrzení prostřednictvím potřebných důkazů.

Okamžitě se může bránit vypovězením hmotné odpovědnosti.