Byla jsem zaměstnána v Jednotě (COOP) jako zástupkyně vedoucí. Měla jsem podepsanou hmotnou zodpovědnost. Pracovní poměr jsem ukončila a následně bylo zjištěno při inventuře manko ve výši 73.000,- ( za doby trvání pracovního poměru). Mě jako zástupkyni byla vyměřena částka k zaplacení manka 21.000,-.

Tuto částku jsem podepsala a uvázala jsem se tím dluh zaplatit. Podotýkám, že nikde nebylo určeno kolika procenty, nebo za jak dlouho má být částka zaplacena a sama ze své iniciativy jsem zadala příkaz ze svého účtu na 100,- Kč měsíčně, jelikož si více nemohu dovolit (Splácíme hypotéku a máme i další závazky). Nyní po půl roce řádného splácení, mi přišel doporučený dopis již v zastoupení od právníka Jednoty, ve kterém je mi sděleno, že pokud nezvýším částky na 1500,-, tak na mě podají trestní oznámení a dokonce mi vyhrožují že mi mohou dát k úhradě celou dlužnou částku 73.000,-. Chci se zeptat, jestli je takové jednání ze strany bývalého zaměstnavatele správné a jak bych měla já správně postupovat? Jejich jednání se mi nelíbí a to, že se v jejich obchodě kradlo běžně a nás bylo na směně málo a neměl kdo hlídat a zabezpečení nebylo z jejich strany prakticky žádné, to je v pořádku? Děkuji, Vlasta

ODPOVĚĎ:
Pokud máte závazek na úhradu dluhu a je v něm pouze vyčíslena cifra, kterou máte splatit, tak jste bohužel zásadně pochybila Vy.
Podle § 563 jste v případě, že nebyl určen termín splatnosti dluhu, povinna splnit dluh 1. dne poté, co jste byla věřitelem vyzvána k splnění.
Jednání bývalého zaměstnavatele je řekněme neslušné, ale nikoliv protiprávní.
Doporučuji s věřitelem jednat o výši splátek a termínu hrazení jednotlivých splátek, protože jinak by opravdu mohl vymáhat celou dlužnou částku.