V době naší mateřské dovolené (jsme tři zaměstnankyně) došlo ke změně místa prodejny a následně ke změně majitele. U nové firmy jsme pracovní smlouvy nedostaly a zůstaly jsme u původní firmy, která stále existuje, ale v místě bydliště již nemá žádnou prodejnu. Měla nová firma povinnost i s námi uzavřít nové pracovní smlouvy? Děkuji, Radka

ODPOVĚĎ:
Ve Vašem případě mohlo dojít k mnoha variantám, u kterých je řešení rozdílné.
V prvním případě byla prodejna pouze pronajata firmou, se kterou máte pracovní smlouvu. Nový nájemník prodejny nemá povinnost Vás zaměstnat, ale současně trvá pracovní poměr u staré firmy, a ta je povinna Vám dát výpověď. Pokud tak neučiní, musí Vám stále platit mzdu – tedy až se vrátíte z mateřské dovolené.

V jiném případě došlo k prodeji celé firmy jako takové, a tím přešla Vaše pracovní smlouva na novou firmu. Ta nemusí nové pracovní smlouvy uzavírat, neboť platí ty původní. Převzala je tak, jak byly.