Byla jsem zaměstnaná u firmy od roku 2010. V květnu 2015 jsem onemocněla a byla v pracovní neschopnosti až do 15.5.2016. Ke dni 31.12.2015 jsem měla zůstatek nevyčerpané dovolené 44 dní (již po krácení pro nepřítomnost v práci). Do práce jsem nastoupila 16.5.2016 a okamžitě jsem obdržela výpověď pro nadbytečnost s tím, že můj pracovní poměr končí 31.7.2016.

Od 17.5.2016 jsem měla zakázán přístup na pracoviště a byly mě až do 31.7.2016 vypláceny náhrady za překážky na straně zaměstnavatele. Dotaz:
1. V jaké výši mi vznikl nárok na dovolenou za rok 2016?
2. Jaký byl můj celkový nárok na dovolenou včetně staré dovolené, tj. kolik dnů dovolené mi měl zaměstnavatel proplatit?
Děkuji, Denisa

ODPOVĚĎ:
Pro rok 2016 se bude dovolená počítat následujícím způsobem:
Dle § 216 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb. , zákoník práce, v platném znění se pro účely dovolené za výkon práce nepovažuje doba zameškaná pro důležité osobní překážky v práci, pokud nejsou uvedeny v prováděcím právním předpisu dle § 192 odst. 2 ZP. Pokud jste tedy do 15.5. byla v pracovní neschopnosti a poté byly konstatovány překážky v práci na straně zaměstnance, bude se Vám pro účely dovolené počítat doba od 16.5. do 31.7.. Celkem by se Vám tedy mělo počítat 53 dní jako odpracovaných. Výměra dovolené se pak bude počítat dle § 214 ZP, tj. za každých 21 odpracovaných dní náleží 1/12 celkové výměry dovolené, kterou zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům za celý kalendářní rok. Je to tedy 2/12, tj. 1/6 z celoroční dovolené. Dovolená za rok 2015, která Vám zbyla se nijak nekrátí a máte na ní nárok v rozsahu, jak uvádíte.