Zaměstnankyně 30.6.2015 skončila rodičovskou dovolenou, dne 1.7. - 22.7. nastoupila na dovolenou (jednalo se o starou dovolenou, která se krátila, jelikož si ji zaměstnankyně zapomněla vybrat v období mezi mateřskou a rodičovskou a vybrala si ji tedy až v tomto termínu po rodičovské).

Vzhledem k tomu, že už byla opět těhotná (rizikové těhotenství), nastoupila na nemocenskou od 23.7. do 20.11. (o miminko přišla a byla tedy nucena se opět vrátit do zaměstnání). 21.11.2015 nastoupila zpět na HPP, který trvá doposud a bude nadále pokračovat. Vznikl jí 2015 nárok na dovolenou a případně kolik dní? Je tu kombinace tolika událostí, že si nejsme jistí postupem výpočtu a prosila bych vás tímto o pomoc. Děkuji, Mirka

ODPOVĚĎ:
Dle § 348 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb. , zákoník práce, v platném znění platí: „Za výkon práce se považuje doba
a) kdy zaměstnanec nepracuje pro překážky v práci, s výjimkou doby pracovního volna poskytnutého na žádost zaměstnance, bylo-li předem sjednáno jeho napracování, a doby, po kterou byla práce přerušena pro nepříznivé povětrnostní vlivy,
b) dovolené,
c) kdy si zaměstnanec vybírá náhradní volno za práci přesčas nebo za práci ve svátek,
d) kdy zaměstnanec nepracuje proto, že je svátek, za který mu přísluší náhrada mzdy, popřípadě za který se mu jeho mzda nebo plat nekrátí. “

Dle § 216 platí: „Pro účely dovolené se za výkon práce nepovažuje doba zameškaná pro důležité osobní překážky v práci, pokud nejsou uvedeny v prováděcím právním předpisu (§ 199 odst. 2). Doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, a doba pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniklého při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce. “
Z výše uvedeného vyplývá, že zaměstnankyně byla u Vás v pracovním poměru celý kalendářní rok a odpracovala pro přisouzení nároku na dovolenou následující:
1.1. – 21.7. – rodičovská dovolená – pro nároky na dovolenou se nepovažuje za výkon práce
1. -22.7. – čerpání řádné dovolené - pro nároky na dovolenou se považuje za výkon práce
23.7. – 20.11. – pracovní neschopnost - pro nároky na dovolenou se nepovažuje za výkon práce
21.11. – 31.12. – výkon práce - pro nároky na dovolenou se považuje za výkon práce
Z výše uvedeného tedy předpokládám, že zaměstnankyně za daný kalendářní rok neodpracovala 60 dní, proto jí náleží pouze dovolená za odpracované dny dle § 214 ZP, tj. 1/12 dovolené za kalendářní rok za každých 21 dní odpracovaných v tomto roce.