Jsem v předatestační přípravě a nyní bych měla atestovat. Ptala jsem se na personálním oddělení, na kolik dnů volna před atestací mám od zaměstnavatele nárok – domnívala jsem se, že ze zákona je alespoň týden. Bylo mi odpovězeno, že ze zákona sice týden je, ale jen pokud se kvalifikace zvyšuje, což prý v mém případě neplatí – u mě se prý jedná jen o prohlubování kvalifikace.

Stabilizační dohodu uzavřenou nemám. Prý si mám vzít dovolenou nebo neplacené volno. Na kolik dnů studijního volna má lékař ze zákona nárok k přípravě na atestaci a na kolik dnů volna k provedení atestace?

ODPOVĚĎ:
Dle § 5 zákona č. 95/2004 Sb. , o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, se účast na specializačním vzdělávání považuje za tzv. prohlubování kvalifikace podle § 230 zákona č. 262/2006 Sb. , zákoníku
práce. V zákoníku práce je stanovena možnost studijního volna pouze pro potřeby tzv. zvyšování kvalifikace, tudíž pro účely přípravy k atestaci nárok na studijní volno ze zákona skutečně nevzniká.

Obecně existují dvě možnosti:
první je ta, že lékař se zaměstnavatelem uzavře kvalifikační dohodu, ve které bude nárok na studijní volno před atestací vymezen. Pokud lékař takovou kvalifikační dohodu uzavřenou nemá (což je i tento případ), spočívá druhá možnost v dohodě mezi lékařem a zaměstnavatelem,
že zaměstnavatel i přes absenci kvalifikační dohody a zákonného nároku studijní volno lékaři poskytne (ať už formou placeného, či neplaceného volna).
Jestliže by zaměstnavatel k takové domluvě přístupný nebyl, nezbývá lékaři, než aby studium před atestací absolvoval formou dovolené nebo náhradního volna. V rámci kolektivního vyjednávání o kolektivní smlouvě mezi LOK-SČL, případně dalšími odborovými organizacemi ve zdravotnictví, a zaměstnavateli by bylo patrně vhodné usilovat o zakotvení placeného volna před atestací v kolektivních smlouvách. Pokud se takové ustanovení podaří do kolektivní smlouvy prosadit, bude zaměstnavatel povinen volno před atestací lékařům udělovat.