Pracujeme ve Fakultní nemocnici na údržbě. Před měsícem nám byla odebrána dodatková dovolená. Prý na ni nemáme dle Zákoníku práce nárok. Přitom čistíme infekční odpady na patologii nebo ucpaná WC a umyvadla a chodíme i na infekční kliniku. O odebrání jsme se dozvěděli až z výplatní pásky.

Prosíme, můžete nám poradit, jestli na dodatkovou dovolenou máme nárok či nikoliv. Předem děkujeme, Adolf

ODPOVĚĎ:
V tomto případě je nutné odkázat na § 215 zákoníku práce, pokud vykonáváte některou z prací uvedenou v odst. 2 tohoto ustanovení a v rozsahu jím stanoveném, máte na dodatkovou dovolenou nárok.
Doporučuji vyvolat jednání se zaměstnavatelem a odborovými organizacemi; v krajním případě se můžete obrátit na příslušný inspektorát práce.