1 1 1 1 1 Hodnocení 1.00 (1 hlas)
Od 26.1.2012 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou (6 týdnů před očekávaným dnem porodu). Pracovní smlouvu mám na dobu určitou do 30.11.2012. Chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok žádat zaměstnavatele o čerpání dovolené za rok 2012 po vyčerpání mateřské dovolené?

Mohu se odvolat na § 216 odst. 2 a § 217 odst. 5 zákoníku práce? Pracuji v sociálních službách, nárok na dovolenou mám na 5 týdnů. Ve výplatní pásce za leden 2012 mám uvedeno, že můj nárok na dovolenou činí 0 dnů. Děkuji, Radka

ODPOVĚĎ:
Podle ustanovení § 216 odst. 3 zákoníku práce se doba čerpání mateřské dovolené pro účely dovolené posuzuje jako doba odpracovaná stejně jako doba dovolené [§ 348 odst. 1 písm. b)]. Pro vznik nároku na dovolenou stačí odpracovat 60 směn v roce a dokonce i doba mateřské dovolené se chápe jako odpracovaná doba (viz § 212, odst. 1 + § 216, odst. 2 Zákoníku práce). Takže ano, letos splníte nárok na výměru dovolené. Pokud chcete čerpat dovolenou návazně na ukončení mateřské a požádala jste o to zaměstnavatele, pak je povinen Vám vyhovět (viz § 217, odst. 5 ZP).