1 1 1 1 1 Hodnocení 1.00 (1 hlas)
Do kdy je možné čerpat dovolenou za rok 2011 a zda-li jsou nyní nějaké změny (podle novely Zákoníku práce platné od 1.1.2012). Mám v plánu si nechat dovolenou na měsíc červen (kdy mají být státnice), je to možné? Nebo mám zaměstnavatele písemnou formou požádat o umožnění čerpání dovolené v tomto termín? Děkuji, Jarmila

ODPOVĚĎ:
Zásady čerpání dovolené a způsob určení doby čerpání se řídí § 217 a násl. zákoníku práce, které byly novelizované k 1.1.2012.
doporučuji Vám dohodnout se se zaměstnavatelem na době čerpání s předstihem, protože pokud nedošlo k převedení dovolené z důvodu překážek v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody, může Vám zaměstnavatel v nejbližší době nařídit dovolenou dočerpat (tím by splnil podmínky zákoníku práce k převádění dovolené).
Zásadní změnou prošel § 218 zákoníku práce, v němž je dáno oprávnění zaměstnance určit si dobu dovolené samostatně. Pro Vás tato změna ovšem nemusí nic znamenat, pakliže Vás zaměstnavatel "předběhne" a dovolenou určí k vyčerpání v dřívější době.
Státnice můžete pokrýt studijním volnem, které máte ze zákona garantované (pakliže jste studentka).