Když smlouva o reklamní prezentaci na internetovém magazínu byla podepsána 27.9. 2011 a ve smlouvě je uvedeno, že se uzavírá na 12 měsíců (základní doba), ale že je možno ji vypovědět pouze v době 14 dnů před skončením základní doby, tak kdy můžu tu výpověď poslat? Děkuji, Gizela

ODPOVĚĎ:
Hmotněprávní počítání času upravuje §122 občanského zákoníku. Konec lhůty v případě počítání podle týdnů, měsíců a let nastává v den, který se svým pojmenováním nebo číslem shoduje se dnem, na který připadá událost, od níž lhůta počíná běžet. V takových případech je to již dnem vzniku rozhodné události, ne až den následující jako u počítání podle dnů.
Pokud jste si nesjednali jiný počátek běhu, běží lhůta od podpisu smlouvy (od 27.9.2011) a končí uplynutím 12 měsíců (tedy dne 27.9.2012 včetně).
Jestliže je možné smlouvu vypovědět ve lhůtě 14 dnů před skončením základní doby, je rozhodným dnem pro možnost smlouvu vypovědět 13.9.2012. Jelikož se jedná o lhůtu určenou podle dní (14 dní), běží tato až ode dne následujícího po vzniku rozhodné události, tedy od 14.9.2012 a od tohoto dne můžete vypovědět smlouvu předčasně.