Lze podle Nařízení Komise (ES) č. 800/2008 ze dne 6.srpna 2008 definovat jako malý podnik podnik, který zaměstnává 30-40 pracovníků, má obrat cca 20 mil. Kč ročně a hlavně je z více než 50 % ovládán mateřskou společností? Děkuji, Eleonora

ODPOVĚĎ:
Dle zmíněného nařízení je malý podnik definován jako podnik, který zaměstnává méně než 50 osob a jehož roční obrat nebo bilanční suma roční rozvahy (stačí splnění jednoho) nepřesahuje 10 mil eur. Podnikem je subjekt vykonávající hospodářskou činnost, nezáleží na jeho právní formě. Váš popis podniku by tomu měl odpovídat.
Podle vztahu s ostatními podniky záleží, zda spadáte do kategorie nezávislých (podíl méně než 25%), partnerských (podíl 25-50%) nebo propojených podniků (podíl více než 50%). Spadáte tak buď pod kategorii nezávislého podniku (je-li podíl jiného podniku na vašem menší než 25%) nebo pod kategorii partnerských podniků (je-li podíl jiného podniku na vašem v rozmezí 25-50%).
Doporučuji si řádně prostudovat nařízení a uživatelské příručky vydané orgány EU k jeho snazšímu pochopení. Obojí lze nalézt na internetu.