Na jaře 2016 jsem požádala o připojení k distribuční soustavě EON. Jedná se o zřízení elektrické přípojky na naši zahradu v jedné obci.   V době žádosti jsem byla oficiálně jediným majitelem pozemku. Následně jsem tedy s provozovatelem podepsala Smlouvu o připojení k distribuční soustavě  a uhradili jsme požadovanou částku (podíl žadatele na oprávněných nákladech) ve výši 5.000 Kč - aby bylo možno zahájit potřebné kroky pro realizaci změru.

Poté jsme obdrželi další listinu: Smlouvu o smlouvě budoucí a zřízení věcného břemene / služebnosti. S jejím obsahem ale v několika bodech nemůžeme dobrovolně souhlasit, protože se nám uvedené podmínky (naše budoucí závazky a povinnosti) jeví pro nás velice nevýhodné. Proto jsme návrh smlouvy s patřičným odůvodněním vrátili nepodepsaný zpět s tím, že za stávajících podmínek hodláme od záměru zřídit na našem pozemku elektrickou přípojku upustit. V důsledku tohoto kroku nám bylo zástupcem EON sděleno, že pokud budeme chtít od původní smlouvy odstoupit, čekají nás vysoké sankce, které nám budou brzy vyčísleny.
Nyní máme z nečekaně vyhrocené situace velmi nepříjemný pocit a rádi bychom se nechali poučit, jak správně v dané situaci postupovat. Velice Vám děkujeme za ochotu a budeme se těšit na Vaše rady. S přáním příjemných dnů Simona

ODPOVĚĎ:
Je třeba dobře prostudovat smlouvu, od které hodláte odstoupit, neboť pokud smlouva sama neobsahuje ustanovení o odstoupení, odstoupit od ní nelze, ledaže by bylo prokázáno, že druhá smluvní strana závažně porušila své povinnosti. Pokud Eon vyhrožuje pokutami a sankcemi, je třeba se podívat, zda skutečně ve smlouvě sjednány nejsou. Doporučila bych spíše pokusit se o kompromis ve věci smlouvy o zřízení věcného břemene. Pokud přesto chcete Smlouvu o připojení vypovědět či od ní odstoupit, doporučuji kontaktovat advokáta, který listinu prostuduje a navrhne nejlepší způsob vyřešení situace či ukončení smlouvy.