Zajímalo by mě, zda při koupi firmy s. r. o. mohu kupní cenu uhradit z firemních peněz nabyté společnosti (pokud bych měl stanovenou splatnost)? Případně kdyby původní majitel převedl celý obchodní podíl a já ho následně vyplatil částkou odpovídající kupní ceně. Je v některém z těchto případů možné čerpat firemní prostředky? Případně jaká varianta je jednodušší? Děkuji, Stanislav

ODPOVĚĎ:
Finanční prostředky společnosti jsou odděleny od financí společníků, proto není možné takto financovat koupi podílu.
Společnost Vám však může poskytnout tzv. finanční asistenci, kterou je dle ust. § 41 zákona č. 90/2012 Sb. , o obchodních společnostech a družstvech, poskytnutí zálohy, půjčky nebo úvěru obchodní korporací pro účely získání jejích podílů.
Poskytnutí finanční asistence musí schválit valná hromada společnosti.
Pokud společnost generuje dostatečný zisk, je samozřejmě možné si jej vyplatit a z těchto prostředků poté zaplatit kupní cenu za podíl.