Společník společnosti s r. o. bezúročně půjčil do firmy dne 30.6.2014 3.000.000, -Kč. Půjčka sloužila výhradně k dosažení, zajištění a udržení příjmů, které jsou předmětem daně. Dne 15.11.2014 byla společníkovi vrácena část půjčky ve výši 200.000,-Kč. 15.2.2015 společník do společnosti půjčil dalších 500tis. Kč a 31.7.2015 mu bylo vráceno 100.000,-Kč.

K 31.12.2015 by měl být zůstatek na účtu 365000-půjčky společníka ve výši 3.200.000, -.
1) Jakým způsobem se bude počítat fiktivní úrok k 31.12.2015? Stačí vynásobit zůstatek k 31.12. úrokovou sazbou, za kterou půjčují banky (např. 7%)? Bude to tedy 3.200.000 x 0,07= 224.000,- Kč? Nebo bude výpočet složitější?
2) Pokud vyjde fiktivní úrok ve výši 224.000,-, zvýším o tuto částku základ daně v daňovém přiznání? Na jaký řádek daňového přiznání tuto částku zapíšu?
3) Pokud byla půjčka využita výhradně k dosažení, zajištění a udržení příjmů, můžu o částku fiktivního úroku základ daně zase snížit a dopad na základ daně bude nulový? Na jaký řádek v daňovém přiznání se snížení zapíše?
4) Mám výpočet úroku popsat v Příloze k úč. závěrce?
Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Dobrý den, pokud společník půjčil bezúročně své vlastní společnosti nějaké peníze, jedná se o situaci, kdy není nutné dopočítávat a dodaňovat jakýkoliv obvyklý úrok.
Pokud sjednaná výše úroků z úvěrového finančního nástroje mezi spojenými osobami je nula nebo nižší (§23 odst. 7 zákona o daních z příjmů) a věřitelem je člen obchodní korporace (společník) nebo fyzická osoba.