Pracuji pro zahraniční společnost a starám se o distributory této společnosti v několika evropských zemích. Jeden český distributor opakovaně neplatí faktury a nyní již přestal i komunikovat. Distributorská smlouva byla podepsána a faktura přijata bez protestů. Mohu podat žalobu za firmu na dlužníka zde v CZ?

Je potřeba někdo z vedení společnosti, nebo mohu já, jako zaměstnanec? Jak postupovat? Dluh je již přes 6000, - € (150.000 Kč). Děkuji. Tadeáš

ODPOVĚĎ:
Pakliže není ve smlouvě uvedeno jinak, je možné dle kolizní úpravy žalovat českého distributora v u českého soudu. Žalobu musí podat společnost, ve které pracujete. Nelze abyste jí podala Vy jako soukromá osoba. Zaměstnavatel Vás však k takovému úkonu, není-li to ve Vaší náplni práce, musí zmocnit. Postačí tak obyčejná plná moc.