Musíme zaplatit "smluvní pokutu" 1000.- Kč, jež nám 2.5.2012 po přechodu k ČEZu vyúčtoval RWE? Došla dnes, splatnost 14.5.2012. Smlouvu s nimi zřizoval asi v r. 1992 zemřelý tatínek a pokuta neexistovala. Syn stejného jména plyn odebíral a platil. Smlouva byla zrušena až letos v dubnu po předložení otcova úmrtního listu z r.2003. Děkuji, Svatava

ODPOVĚĎ:
Jestliže smlouva byla zrušena z důvodu úmrtí zůstavitele, není možné, abyste byly povinni hradit smluvní pokutu - de facto sankci za úmrtí.
Dále je třeba vyřešit, zda Vám byla naúčtována jako správné povinné osobě. Pokud byl smluvní vztah s RWE založen zůstavitelem, dědici jej pouze zrušili, nikoliv převedli na své jméno a následně zrušili, nejste legitimováni k úhradě tohoto poplatku.
Doporučuji se s RWE spojit a zjistit důvod této smluvní pokuty, jelikož pokud se jedná o "sankci za úmrtí" je tato pokuta v rozporu s dobrými mravy, a tedy nezákonná.