Uzavřela jsem se stavební firmou (o.s. družstvem) mandátní smlouvu podle obchodního zákoníku o výkonu funkce odpovědného zástupce. Úplata za tuto činnost byla stanovena měsíční paušální částkou, kterou má firma hradit na základě vystaveného daňového dokladu.

Družstvo mi již 3. měsíc faktury nehradí. Z jejich strany se nejedná o platební neschopnost, jedná se spíš o zvyk, který firmy v ČR praktikují. Jak mám postupovat k vymožení úhrady? Děkuji, Cecílie

ODPOVĚĎ:
Pokud neexistuje objektivní důvod nevyplacení odměny (např. že jste práci nevykonávala), můžete podat návrh na vydání platebního rozkazu. Je to nejjednodušší a nejúčinnější obrana.
Před podáním návrhu doporučuji firmě adresovat předžalobní upomínku.
Nevyplacení odměny může být (a pravděpodobně bude) důvodem k rozvázání smlouvy (záleží na sepsané smlouvě).