Po smrti našeho bratra jsme se s mojí sestrou stali jedinými majiteli rodinného domu. Vzhledem k tomu, že žádný z nás neměl o dům zájem a nebylo v našich možnostech se o dům starat, zvolili jsme možnost prodeje. Nyní máme zaplatit daň z převodu nemovitosti. Vzhledem k tomu, že částka získaná prodejem je naším příjmem a bude zdaněna v rámci daně z převodu nemovitosti, jsme povini zaplatit z části, kterou jsme získali dědictvím po bratrovi, daň z příjmu?

Nejde o dvojí zdanění? Milan

ODPOVĚĎ:
Daň z příjmu a daň z převodu nemovitostí jsou odlišné daně, které sledují jiné okolnosti.

Daň z převodu se platí vždy.

Daň z příjmu se neplatí v případě, že nemovitost vlastníte déle než 5 let, nebo jste v ní bydleli déle než 2 roky.

Pokud jste měli v domě bydliště, použijete prostředky z tohoto prodeje na bytové potřeby, rovněž daň z příjmu neplatíte.