Dobrý den, nedávno jsem se zaregistrovala na jednom internetovém portále, který zprostředkovává hlídání dětí a úklid domácností. Momentálně jsem na Úřadu práce. Tak by mne zajímalo, když vezmu tuto příležitostnou práci, jestli musím platit daň z příjmu, nebo jestli se tato činnost vztahuje do vyjímky do 30 000 Kč. (Živnostenský list nemám).

Nerada bych se dostala do potíží kvůli vydělaným "pár korunám". Předem děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne Jana

ODPOVĚĎ:
Pokud tuto činnost budete vykonávat soustavně, musíte si zřídit živnostenský list. Limit pro osvobození od daně z příjmů 30 000 Kč se vztahuje na příležitostnou činnost, tj. pokud byste uklidila jednou jednu domácnost. Pokud budete uklízet a hlídat pravidelně, musíte mít buď pracovní smlouvu nebo živnostenský list.