Manžel, který je občan ČR, zdědil v roce 2001 pozemky na Slovensku. Nyní je chce prodat občanovi SR. Prosím o radu jak postupovat ve věci daní jak na Slovensku, tak u nás. Víme, že daň z převodu nemovitostí byla na Slovensku zrušena, ale jak je to s daní z příjmů? Domnívám se, že daň z převodu nemovitostí v ČR také platit nemusí.

Ale jak je to s daní s příjmů v ČR? Manžel pobírá starobní důchod a jiné příjmy nemá. Děkuji, Milena.

ODPOVĚĎ:
Pozemky na Slovensku nejsou předmětem daně z nabytí nemovitých věcí v ČR, nebudete tedy přiznání v ČR podávat ani platit daň. Pozemky měl manžel ve vlastnictví déle než 5 let, a pokud nebyly zařazeny do obchodního majetku v období 5 let před jejich prodejem, bude příjem z prodeje osvobozen od daně z příjmů v ČR. Přiznání k dani z příjmů nemáte z důvodu prodeje pozemků podat. Můžete mít ale povinnost podat přiznání z jiných důvodů nesouvisejících s touto transakcí. Osvobozené příjmy se do přiznání neuvádějí.
Daňové povinnosti na Slovensku budete muset konzultovat se slovenským daňovým poradcem.