Jsem osoba bez zdanitelných příjmů, sám si platím zdravotní pojištění. Můžu si soustavně, dlouhodobě vydělávat na smlouvu o dílo aniž bych z toho musel odvádět daň? Měsíčně si nevydělám víc než 10tis tzn. že 15% srážkovou daň odvádí už plátce. Děkuji, Jindřich.

ODPOVĚĎ:
Z Vašeho dotazu vyplývá, že máte příjmy dle autorského zákona. Příjmy do 10 000 Kč od téhož plátce jsou zdaněny srážkovou daní, Vy už tento příjem nikam neuvádíte, zdanění je konečné. Můžete si soustavně a dlouhodobě přivydělávat na smlouvu o dílo, daňové přiznání nejste povinen podávat.
Pokud by se jednalo o příjmy, které nejsou zdaněny srážkovou daní, máte povinnost podat přiznání k dani z příjmů a tyto příjmy zdanit. Zároveň budete muset podat přehledy na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu a zaplatit pojistné. Nejspíš si i zřídit živnostenský list. Což záleží na činnosti, kterou vykonáváte.