Jak je to s DPH v případě dovezených věcí (dám. oblečení) z Německa, které delší dobu ležely v skladu a nyní jsou už neprodejné. Ráda bych je věnovala aspoň charitě, která by mi vystavila darovací smlouvu. Jak by to bylo s DPH? Děkuji za odpověď. Ilona

ODPOVĚĎ:
Poskytnutí nepeněžního daru se dle § 13 odst. 4 písm. a) zákona o DPH považuje za dodání zboží, konkrétně použití hmotného majetku pro účely nesouvisející s uskutečňováním ekonomických činností plátce. Poskytnutí obchodního majetku bez úplaty, pokud byl u tohoto majetku uplatněn odpočet daně (§ 13 odst. 5) zakládá povinnost DPH z darovaných věcí přiznat. V případě dovezených věcí z Německa jste měli při jejich nákupu povinnost samovyměřit DPH a uplatnit si nárok na odpočet, tj. budete muset přiznat daň na výstupu při jejich darování.