Podnikatel v prosinci 2015 pořídil auto, zahrnul jej do obchodního majetku. K silniční dani se však přihlásil až od února 2016. Může automobil odepisovat již v r. 2015? Podnikatel vlastní dům, který byl do 2014 využíván pouze jako bytový - určený k pronajímání dle § 9. V r. 2015 jednu bytovou jednotku předělal a podniká v ní.

Do r. 2014 odepisoval dům v § 9. Může v r. 2015 dům odepisovat (alespoň v částce přestavby) v § 7? Jedná se o to, že sociální a zdravotní pojištění se vypočítává z výdělku z podnikání, čímž by mohl snížit základ pro odvody. Děkuji, Josef

ODPOVĚĎ:
Pokud přešla vlastnická práva k automobilu na podnikatele v prosinci, je možné uplatnit daňový odpis za rok 2015, i když se auto pro podnikání nepoužívalo. Předpokládám, že se začalo používat v únoru 2016, kdy se registroval k dani silniční.
V dotazu č. 2 neuvádíte, zda je bytový dům rozdělen na jednotky. Pokud ano, tak lze bytovou jednotku, kde podniká, zahrnout do obchodního majetku a odpisy uplatnit v § 7. Vstupní cena pro odpisování se navýší o provedené technické zhodnocení.
Pokud není dům rozdělení na jednotky, můžete ho zahrnout do obchodního majetku. Budete si moci uplatnit odpisy v § 7, ale příjmy z pronájmu budete také zdaňovat v § 7 a ne jako doposud v § 9.