Jak správně do DPFO zapsat: HPP hlavním zdrojem příjmů - 12 měsíců, OSVČ takřka nevykonávána - vedlejším zdrojem příjmů - 12 měsíců. Příjmy ze závislé činnosti - 610226 CZK, pojistné zaměstnavatelem - 207482 CZK, základ daně - 817708 CZK, sražená daň - 97920 CZK, - záloha na daň celkem - 97920 CZK, bonusy - 0 CZK.

V případě, že osoba u zaměstnavatele podepsala prohlášení o slevě na dani na 2015, může si ještě uplatnit slevu na poplatníka 24840 CZK? Děkuji, Helena

ODPOVĚĎ:
Příjmy ze závislé činnosti jsou příjmy dle §6 zákona o daních z příjmů a do přiznání je uvedete následovně:
- příjmy ze závislé činnosti - 610226 CZK - řádek 31
- pojistné zaměstnavatelem - 207482 CZK - ř. 32
- základ daně - 817708 CZK - ř. 36
- sražená daň - 97920 CZK - --
- záloha na daň celkem - 97920 CZK - ř. 84
- bonusy - 0 CZK
Do daňového přiznání uvádíte všechny příjmy kromě příjmů osvobozených a příjmů zdaněných srážkovou daní. Poté si uplatníte nezdanitelné části základu daně a slevy na dani. Slevu na poplatníka 24 840 Kč můžete v přiznání uplatnit.
K vyplnění přiznání doporučuji využít daňový portál finanční správy www.daneelektronicky.cz. On-line formulář Vás navede a upozorní na případné chyby, budete tak mít jistotu, že daňové přiznání budete mít v pořádku. Následně budete moci přiznání podat elektronicky.