2006 jsem zdědil 1/2 RD v hodnotě 400.000 Kč a 2012 jsem odkoupil od bratra zbylou 1/2 RD za 400.000 Kč. 2015 jsem nemovitost prodal a utržil 1.200.000 Kč. Dle mého jsem byl tedy ze své 1/2 držené více jak 5 let osvobozen a měl jsem tedy z utržené ceny brát jako základ pouze 1/2 tedy 600.000 Kč, od které jsem navíc odečetl pořizovací cenu 1/2 koupené od bratra tedy 400.000,- Kč.

Ke zdanění tedy zbývalo 200.000 Kč. 2012 jsem vložil celou nemovitost do obchodního majetku a tuto jsem na konci 2014 z majetku firmy opět vyvedl se zůstatkovou hodnotou po odpisech 660.000 Kč. Tedy, když jsem nemovitost v roce 2015 prodal za 1.200.000 Kč - 660.000 (zůstatková hodnota po vyvedení z OM) = 540.000 Kč ke zdanění. Což je výrazný nepoměr oproti první situaci, kdybych nedal majetek do obchodního jmění. 2014 jsem si půjčil 500.000 Kč na odkup bytu z BD do vlastnictví a tak jsem se domníval, že pokud jsem RD v roce 2014 převedl do osobního jmění, tak budu moci peníze z prodeje v roce 2015 použít na umoření půjčky a tedy 500.000 Kč odečíst, nebo uplatnit celý odečet protože z mého pohledu jsem v nemovitosti bydlel méně jak rok a peníze použil do 1 roku na uspokojení vlastního bydlení. Údajně toto však nejde, když byla jednou nemovitost v majetku firmy a tím bych musel dodržet opět jakousi lhůtu 2 let atd. Je nějaká možnost jak provést daňovou optimalizaci? Jelikož z původních 200.000 Kč platit daň za stejnou věc nyní v základu 540.000 Kč mi přijde naprosto nelogické a nespravedlivé. Děkuji, Ivoš

ODPOVĚĎ:
Dobrý den, příjem z prodeje RD by byl osvobozen v případě, že byste prodej uskutečnil po 2 letech, příp. po 5ti letech, pokud jste neměl v RD bydliště, od vyřazení z obchodního majetku (§4 odst. 1 písm. a) bod 1. , příp. písm. b) bod 1. zákona o daních z příjmů). Ve Vašem případě nebude prodej RD osvobozen a budete ho muset zdanit dle § 10 zákona. Jako výdaj si můžete dle §10 odst. 5 uplatnit zůstatkovou cenu, výdaje prokazatelně vynaložené na technické zhodnocení, opravu a údržbu a další výdaje související s uskutečněním prodeje. Uplatnit si můžete také zaplacenou daň z nabytí nemovitých věcí.