Zajímalo by mě, jestli musíme platit daň z příjmu z prodeje zděděných obrazů. Nejde o cenné starožitné obrazy, nýbrž o obrazy zděděné po otci, které sám maloval. Vzhledem k tomu, že se je snažil sám prodávat než zemřel, platili jsme z nich notářskou odměnu.

Zajímalo by mě tedy, pokud prodám třeba 300 obrazů po 500, - Kč zda z toho musím platit daň nebo zda takovýto prodej spadá pod příležitostní jednorázový prodej získaný dědictvím a je od daně osvobozen. Děkuji, Adriana.

ODPOVĚĎ:
Prodej hmotných movitých věcí je osvobozen od daně z příjmů dle § 4 odst. 1 písm. c), což se vztahuje i na Vaše zděděné obrazy. Finanční úřad ale může požadovat, abyste doložili, že se nejedná o soustavnou činnost provozovanou za účelem dosažení zisku. Bude potřeba např. prokázat, jak jste obrazy získali.