Jako zakladatel sveřeneckého fondu rodinného chci vložit do fondu byt k výhradnímu užívání obmyšleného jako osoby blízké. Je správce fondu povinen zaplatit daň z nabytí nemovitostí věci? Děkuji, Bořivoj

ODPOVĚĎ:
Pokud dojde k úplatnému převodu nemovitého majetku do svěřeneckého fondu, jedná se o nabytí vlastnického práva k nemovité věci. (§3 zákonného opatření senátu č. 340/2013: "Za nabytí vlastnického práva k nemovité věci se pro účely daně z nabytí nemovitých věcí považuje také a) vyčlenění nebo nabytí nemovité věci do svěřenského fondu.")
Pokud budete vkládat do svěřenského fondu byt bezúplatně, není tento převod předmětem daně z nabytí nemovitých věcí.