S manželem máme ve společném jmění manželů SJM 1/2 domu a druhou polovinu má manželova sestra. Chtěli bychom jí naši 1/2 darovat. Chtěla jsem se zeptat, zda budume muset platit darovací daň. Děkuji, Kamila

ODPOVĚĎ:
Pokud darujete byt manželově sestře, tak se jedná o příjem osvobozený podle § 19 zák. 357/1992 Sb., protože osvobození se vztahuje na osoby I. a II. stupně příbuznosti podle Občanského zákoníku - manžel je vůči svojí sestře tzv. II. skupina příbuznosti. Váš vztah se švagrovou ale nespadá do II. skupiny příbuznosti - tzn. polovina příjmu by dani darovací zřejmě podléhala. Poplatníkem darovací daně je nabyvatel, nikoliv dárce.