Uzavřeli jsme smlouvu o smlouvě budoucí s energetickou společností 8.12.2004, s dodatkem dne 23.11.2006, s termínem uzavření smlouvy o věcném břemeni do 31.12.2009. Náhradu za dotčení nemovitosti vyplatila společnost dle smlouvy předem, 20.12.2006. Od té doby společnost mlčí. 2.11.2016 náhle zasílá smlouvu k uzavření smlouvy o VB.

Jsem povinen ji podepsat? Jsem povinen náhradu vrátit, může ji společnost soudně vymáhat? Děkuji za opravu. Karel

ODPOVĚĎ:
pokud ve smlouvě o smlouvě budoucí bylo stanoveno datum uzavření smlouvy o zřízení věcného břemene do roku 2009, pak ze smlouvy pravděpodobně vyplývá i to, že tímto termínem dochází k zániku smlouvy o smlouvě budoucí. V takovém případě nejste již touto smlouvou o smlouvě budoucí vázán a nemáte povinnost smlouvu o zřízení věcného břemene uzavřít. Pokud jste již dostal vyplacenu náhradu, pak to lze chápat jako bezdůvodné obohacení, ovšem zde se nárok na vydání promlčuje po dvou letech - dle občanského zákoníku platného a účinného do 31.12.2013. Nárok na vydání náhrady je tedy již promlčen a pokud by to energetická společnost přece jen nárokovala, vzneste námitku promlčení.