Chtěl bych se zeptat, jestli se mohu nějak bránit. "Přítel" mi 07/2017 nabídl mobil za 4.500 Kč, který ale po obdržení peněz nedodal. Dohoda proběhla ústně + nabídku i jeho tvrzení, že mi mobil předá mám v konverzaci na Whatsup + něco ve zprávách. Děkuji, Lukáš.

ODPOVĚĎ:
Je zde možnost vyzvat jej ke splnění dohody – předání telefonu tzv. předžalobní výzvou – vzor naleznete zde http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/ke-stazeni/obcanske-pravo-vzory/predzalobni-upominka-vyzva-k-uhrazeni-dluhu-vzor-ke-stazeni-zdarma-novy-obcansky-zakonik-2014.
Pokud by na tuto výzvu nereagoval, je zde možnost se domáhat soudně splnění povinnosti, nicméně ve Vašem případě bude věc zkomplikovaná tím, že zde není žádná písemná smlouva, svědci, jen elektronicky zachycené zprávy, přičemž bude na soudu, jakým způsobem posoudí tyto podklady a jejich věrohodnost.