Obracím se na Vás s dotazem jak postupovat při žádosti o náhradu škody vzniklé při dopravní nehodě, když pojišťovna odmítá uhradit celou výši vzniklé škody. Na světelné křižovatce mi protijedoucí řidička odbočující vlevo nedala přednost a došlo ke střetu vozidel. Nehoda byla vyšetřena policií a vina byla jednoznačně určena na straně řidičky.

Jelikož žádné z vozidel nemá havarijní pojištění, plnění pojistné události jde z povinného ručení viníka nehody. Pojišťovna však ocenila moje vozidlo na 30000,- a poslala mi 23000,- Zatím jsem částku nevyzvedl, je uložena na poště. Vozidlo jsem si opravil a náklady na opravu byly v materiálu cca 35000,- (mohu doložit účty za nákup dílů) a práce v hodnotě cca 15000,- jsem si udělal sám v autoservisu, jehož jsem majitelem. Nemohu sám sobě účtovat práci, takže na to doklad není. Ale opravené vozidlo je samozřejmě možno vidět i s fotodokumentací před a po nehodě. Na kom mohu požadovat dorovnání mě vzniklé škody? Mám se domáhat 27000,- na viníkovi nehody v občanskoprávním řízení, nebo se domáhat doplacení škody na pojišťovně, která však považuje své rozhodnutí za konečné i přes můj nesouhlas, který jsem s jejím oceněním vozu vyjádřil? Pokud mám naději na náhradu, prosím o stručný návod jak mám postupovat. Děkuji, Eduard

ODPOVĚĎ:
Svůj nárok musíte uplatnit vůči samotné řidičce – nejprve výzvou k zaplacení, potom žalobou na náhradu škody. Pokud na hodnotu práce nemáte doklady, nebudete je moci požadovat, protože nárok neprokážete.