Revizní lékaři VZP zjistili (mám to od nich písemně jako důkaz), že moje bývalá zubařka ode mě vybrala neoprávněně částku ve výši 1.580 Kč. Byla jimi informována o opakovaném porušení smlouvy. Zavázala se, že mi částku vrátí. Já jsem jí písemně a doporučeně několikrát žádal o vrácení. Po mé žádosti změnila názor cituji: prý jsem byl mylně informován.

Ihned jsem informoval VZP, přišel mi dopis v němž stojí:
„ředitel odboru upozornil opakovaně Mudr. X,že je povinna částku vrátit.“ Nakonec to řešil odbor občansko správních agend, který mě vyzval o možnosti uplatnění nároku na náhradu škody. Já jsem tuto možnost uplatnil. Poté jsem byl vyslechnut,a veškeré důkazy jsem dal orgánu k dispozici. Následovalo vyrozumění o zastavení řízení.
Cituji: „řízení ve věci shora uvedeného přestupku, bylo za použití ustanovení §76 zastaveno, protože sankce kterou lze za přestupek uložit, je bezvýznamná vedle trestu, který bude podle očekávání uložen obviněné z přestupku za jiný čin v trestním řízení. Svoje majetkové nároky můžete uplatnit v civilním řízení u soudu. Zdvořile se Vás ptám:
Co v této věci mohu nadále podniknout? Má odbor správních agend pravdu, nebo si ze mě udělal legraci když mi nejprve dal naději na uplatnění nároku a poté řízení zastavil? Děkuji, Milan

ODPOVĚĎ:
Vaší jedinou možností je podat civilní žalobu na náhradu škody k místně a věcně příslušnému okresnímu soudu.
Nenazvala bych situaci „legrací“ – spíš očividně bylo zjištěno, že dotyčná lékařka má svých pochybení více, až dodatečně. Z důvodu ochrany osobních údajů a dobré pověsti osob nejsou všechny informace, které mohou mít difamující (pozn. redakce webu: velmi zneucťující) charakter, a to ani úřadům, hned k dispozici, a pokud je s dotyčnou vedeno jiné správní řízení (nebo bylo zahájeno až poté, co Vám byla zmíněná informace poskytnuta) nebo trestní řízení, tak uvedený odbor nemusel mít informace k dispozici, protože se nejedná o oblast, ve které působí.