20.11.2010 jsem uzavřel se s lichváři s názvem Provident smlouvu o půjčce. Jelikož jsem se dostal do finanční tísně, tak jsem ji nedoplatil celou. Lichvářská společnost Provident mě několikrát upozornila na nedoplatek, ale vždy jen dopisem hozeným do schránky. 06/2016 jsem obdržel dopis, že můj dluh byl podstoupen společnosti Bohemia Faktoring a. s.

9.2.2017 jsem dostal předvolání k soudu, kde mě žalují cca o 30 tisíc + úrok a příslušenství. Částka, o kterou mě žalují je podstatně vyšší než částka, která mě zbývala doplatit, ale jelikož je to dávno, střídali se obchodní zástupci, kteří to chodili vybírat, nejsem schopen ten správný zůstatek nijak dokázat a ani sám říct. Chtěl jsem se zeptat, zda se na tento případ nevztahují nějaké promlčecí lhůty. Tomáš

ODPOVĚĎ:
Na tuto situaci se vztahuje tříletá promlčecí lhůta, která začíná běžet dnem následujícím po splatnosti dluhu, resp. jednotlivých splátek. Jistina sama o sobě by měla odpovídat výši dluhu, ale projděte obchodní podmínky a výši poplatků, které jsou po Vás v souvislosti s dluhem jistě také vymáhány. Ty často nebývají účtovány v souladu se smluvními ujednáními.