Umřela mi maminka a jako jediný dědic jsem, kromě jiného, zařizovala a platila i pohřeb a vše okolo, co bylo potřeba. Dnes (28.01.2016) jsem byla u notářky a ta mi řekla, že náklady na pohřeb se od výše dědictví neodečítají. Prosím o informaci, zda je to pravda a pokud ano, zda mohu po paní notářce požadovat náhradu či opravu usnesení.

Měla jsem informace, že tyto náklady by se odečítat měly. Mnohokrát děkuji za informaci a přeji hezký den. Eva

ODPOVĚĎ:
Paní notářka měla pravdu, náklady pohřbu se od výše dědictví neodečítají. Odměna notáře – soudního komisaře se v řízení o pozůstalosti stanovuje podle notářského tarifu a vypočítává se z obvyklé ceny aktiv pozůstalosti, tedy pouze z výše dědictví bez odečtení pasiv (§ 12 odst. 1 vyhlášky ministerstva spravedlnosti č. 196/2001 Sb.).