Uzavřel jsem 2014 s partnerem registrované partnerství. Bude v případě úmrtí jednoho z nás druhý výhradním dědicem? Oba jsme bezdětní, bez závazků. Každý máme po jednom sourozenci. Jedna naše známá nám řekla, že na registrované partnerství se dědictví nevztahuje. Jak je to ve skutečnosti? Děkuji, Aleš.

ODPOVĚĎ:
Registrovaný partner dědí v první a v druhé třídě dědiců (§ 1635 a 1636 občanského zákoníku - dále jen o. z.) stejně jako manžel, což vyplývá z ust. § 3020 o. z. Vzhledem k tomu, že nemáte děti, nemůžete po sobě dědit v první třídě dědiců (stejně tak i manžel), ale až v druhé třídě dědiců společně s rodiči a spolužijícími osobami, přičemž ve Vašem případě není nikoho takového, tudíž dědíte jeden po druhém celý svůj majetek.