Můj děda mi před 12 lety daroval 5/8 rodinného domu, nyní dědeček zemřel a zbytek rodiny má 3/8. Chtěla jsem se zeptat zdali můžu nastěhovat podnájemníky do své části domu? Ale nikdo z nás majitelů nemá přesný popis, které části mu patří. Děkuji, Otýlie

ODPOVĚĎ:
Přesný popis např. které místnosti v nemovitosti vlastníte mít ani nemůžete, protože dle českého právního řádu je spoluvlastnictví ideální – tudíž nelze věc rozepsat a určit jednoznačně, co komu patří.
Dům pronajmout můžete – jste majoritní vlastník, takže můžete rozhodnout o pronájmu nemovitosti.
Soudy už v minulosti opakovaně shledaly, že pronájem nemovitosti není důležitou změnou na věci a tak přehlasovaným spoluvlastníkům nepovolil přístup k soudu (pozn.: rozuměj - zamítl návrh na určení neplatnosti rozhodnutí majoritního spoluvlastníka) a právo na zmaření rozhodnutí majoritního vlastníka.